Pune, Maharashtra
GST No. 27AAAFX3773H1ZX
Approx. Rs 4,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Load Capacity | 2000kg |
| Mobility | Movable (Towable) |
| Power Source | Battery (DC) |
| Platform Size (L x W) | 2100x830 mm |
| Safety Features | Emergency Stop |
| Brand | Xpert |
2000kg Scissor Lift is a type of aerial work platform used to lift workers, tools, and materials vertically to higher areas safely. It moves up and down using a crisscross (scissor-like) metal support structure.
Approx. Rs 4,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Load Capacity | 1000kg |
| Mobility | Movable (Towable) |
| Power Source | Battery (DC) |
| Platform Size (L x W) | 2100x830 mm |
| Safety Features | Emergency Stop |
| Brand | Xpert |
1000kg Scissor Lift is a type of aerial work platform used to lift workers, tools, and materials vertically to higher areas safely. It moves up and down using a crisscross (scissor-like) metal support structure.
Approx. Rs 4,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Load Capacity | 500kg |
| Mobility | Movable (Towable) |
| Power Source | Battery (DC) |
| Platform Size (L x W) | 2100x830 mm |
| Safety Features | Emergency Stop |
| Brand | Xpert |
500kg Scissor Lift is a type of aerial work platform used to lift workers, tools, and materials vertically to higher areas safely. It moves up and down using a crisscross (scissor-like) metal support structure.
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Lift Type | Single Scissor |
Explore More Products
© Xpert Material Handling. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited